Pruzon Satın Al Pruzon Müşteri Hizmetleri

Vajinal Kaşıntı Neden Olur

Vajinal kaşıntıların bilinen en önemli sebebi vajinadaki mantar veya trikomonas  enfeksiyonlarıdır. Bunun dışında alerjik sebepler ve çeşitli deri rahatsızlıkları olabileceği,cilt tahrişleri (kadın bağına bağlı olabilir) gibi bunun yanında genital bölgenin kanserojen hastalıkları da kendini vajinal kaşıntı şeklinde gösterebilir.

Kılların temizlenmemesi de kaşıntı yapabilir.Vajinal enfeksiyonların en önemli sebebi olan vajen pH’ının ve bakteri ortamının dengesinin bozulmasının en önemli sebeplerinden birisi ilaç kullanımlarıyken, bir diğeri de adet öncesi dönem veya yeni bir partner gibi vajen pH’ının değişebileceği durumlardır.

Bunun yanında havuz sonrası ıslak mayoyla oturulması veya duş alınmaması gibi durumlarda vajen pH’ını bozarak bu tarz enfeksiyonlara ve dolayısıyla vajinal kaşıntılara sebep olurlar.Menopoz sonrası vajina salgısının azalması kuruluğa ve buna bağlı olarak cinsel ilişki sırasında vajinada tahrişe sebep olabilir.Bu durumlarda östrojenli kremler sürülebilir veya doktor kontrolünde hormon alınabilir.

Bunların dışında sabun kullanılması,yetersiz temizlik,pudra kullanılması,kaydırıcı kullanılması,dar pantolon giyilmesi gibi sebeplerle de kaşıntı ortaya çıkabilir

Share

Vajinal Kaşıntı Tedavi

Vajina kaşıntısı nasıl tedavi edilir?

Vajina kaşıntısının tedavisinde temel amaç asıl nedenin ortadan kaldırılması olmalıdır.Bunun için jinekolog takibinde;

Cinsel organın asit dengesini bozan ilaç kullanımı kesilir.

Mantar varsa kandidaya etkili mantar tedavisi başlanır

Trikomonas tesbit edilirse etkili ilaçlar kullanılır

Batık,apse,kıl dönmesi varsa gerekli müdahale yapılır

Genital kondilom (siğil) varsa en kısa sürede koterize edilir.

Sabunla aşırı temizleme işlemi mümkün olduğunca azaltılır.

Mantar,trikomonas ve siğil tedavisi mutlaka cinsel partnerle birlikte ve eş zamanlı yapılmalıdır.Eşte hastalık belirtisi olmaması onun mikrop taşımadığını göstermez.

Gerek mantar gerek trikomonas tedavisi başladıktan sonra kaşınmanın düzelmesi haftalar süreceğinden kaşıntıyı hemen düzeltmek için tedaviye pruz benzeri kaşıntıyı kısa sürede geçiren ürün eklenmesi tedaviye cevabı hızlandırır.

Tekrarlayan cinsel organ enfeksiyonlarında ise muhakkak bir hekime başvurulmalı ve altta yatan başka bir sebep olup olmadığı araştırılmalıdır.

Vajinada kaşıntı nasıl önlenir ?

Vajinada kaşıntıyı önlemede ilk yapılacak şey bölgenin kuru tutulmasıdır.Buna ek olarak dar değil rahat kıyafetler giyilmeli,sentetik külot giyilmemeli,kimyasal temizleyiciler kullanılmamalı,aşırı temizlik yapılmamalıdır.

Mantar,trikomonas ve siğil bulaşmaması için tuvalette dikkatli olunmalı,başkasına ait çamaşırlar giyilmemeli,havuzda dikkatli olunmalıdır kirli yada klorsuz havuza girmemlidir.

Vajina kaşıntısında temizlik kuralları

 Vajina kendi salgısıyla kendisini koruyabilmektedir.Dışardan suyla temizlik yeterli olmaktadır.Kaşınmanın sebeplerinden biri de bölgenin kıl durumudur,en sağlıklısı lazer epilasyonla tümüyle yok etmektir. Jilet ve epilatörler sıkça cildi tahriş ettiği için kaşıntıya sebep olur.

Hastalıkların tedavisi jinekologun önerdiği süre boyunca kullanılmalıdır.

Share

Vajinal Kaşıntı Bitkisel Tedavisi

Vajina bölgesi kaşıntıları yapısı gereği diğer kaşıntılı olgulardan farklılıklar göstermektedir.Anüs bölgesi veya vücudun diğer yerlerindeki kaşıntılar daha çok alerjik kaynaklıyken vajina bölgesinde buna ek olarak sıkça mantar ve trikomonas enfestasyonları da görülmektedir.Mikropların karıştığı bu gibi durumlarda kaşıntı hissini azaltan maddeler yanında mikropları yok edecek maddelerde eklenmelidir.

Kaşıntıya ek olarak kesik süt görünümünde akıntı olması mantar hastalığını,yeşilimsi kokulu akıntı olması trikomonas düşündürür.Bu durumlarda ek olarak bunlara yönelik maddelere de verilmelidir.Bu mantıkla yaklaşıldığında sadece bitkisel ürünlerle tedavi etmeye çalışmak tedavi,de başarısızlığa sebep olur.

Diğer taraftan cinsel yolla bulaşan kondiloma aküminata (siğil-HPV),herper (uçuk) gibi hastalıklar cinsel partnerede bulaşabileceğinden tedavi ertelenmemelidir.

Vajinal kaşıntının tedavisinde şu bitkisel ürünler kullanılabilir.

Akıntıyla birlikte olan kaşıntı için sirke kullanılabilir.Vajina asit yapısının bozulması sonucunda ortaya çıkan mantar tedavisinde önerilebilir.Elma sirkesi kullanılır ama vajina iç yapısında yanıklara sebep olabileceği unutulmamalıdır.Kalıcı tedavi için yeterli gelmeyebilir ve bilimsel ürünlerin yerini tutmaz.

Meyan kökü extraktı;bitkisel kortizonlar içerir,kaşıntı hissini ortadan kaldırmak için 2-3 gün kullanmak yeterlidir.Asıl sorunun çözülmesi halinde kaşıntı tekrar oluşmaz.Meyan kökünün özütü krem,merhem veya jel olarak hazırlanabilir.

Çay ağacı yağı;mantar ve bakterileri öldürücü etkisi olduğu yönünde çok sayıda bilimsel yayın vardır.Meyan kökü özütüyle birlikte kullanıldığında mantarı da düzelteceğinden tedavi kalıcı olabilir.

Siğil,uçuk gibi durumlarda etrafa bulaştırma devam edeceğinden bitkisel tedavilerle zaman kaybetmeden bir an önce uzman kontrolüne girilmelidir.Bu tür mikroplardan kaynaklanan hastalıklar yayılma ve cinsel partnere bulaşma eğilimindedir.

Share

Vajinal Kaşıntı

Vajinal Kaşıntı Nedenleri

Genel olarak vajinada görülen enfeksiyonlara vajinit denir. Vajinal kaşıntıların bilinen en önemli sebebi vajinal enfeksiyonlardır. Bunun dışında alerjik sebepler ve çeşitli deri rahatsızlıkları olabileceği gibi bunun yanında genital bölgenin kanserojen hastalıklarıda kendini vajinal kaşıntı şeklinde gösterebilir.

Vajinal enfeksiyonların en önemli sebebi olan vajen pH’ının ve bakteri ortamının dengesinin bozulmasıdır.

Bunun en önemli sebeplerinden biriside uzun süreli geniş spektrumlu antibiotik kullanımıdır,

Bir diğeri de adet öncesi dönem

Şeker Hastalığı idrar ve vajina salgısında şeker miktarı artarak buda enfeksiyon oluşumunu kolaylaştırır.

Gebelik;vajina florasının gebelik hormonlarına bağlı değişmesi,vajina ph sının değişmesi,vücut direncinin düşmesi genital enfeksiyon ve kaşıntıya neden olur

Bağışıklık sisteminin bozulması

Doğum kontrol hapları;vajina florasını değiştirerek enfeksiyonlar için zemin hazırlar

Rahim içi araç (spiral) kullanımı;tüm genital enfeksiyonlar artabilir

Naylon veya sentetik iççamaşırı kullanımı;vagina ve dış genital organlarda nemin artmasına dolayısıylada mantar oluşumuna zemin hazırlar.

Devamlı hijyenik ped kullanımı.

Genital organlara yönelik parfümler,bazı tuvalet kağıtları,parfümlü prezervatifler ve vaginal tampon kullanımı

Şişmanlık

Rahim ağzı (servikal) yaraların varlığı enfeksiyon riskini arttırır

Yeni bir partner veya sık partner değiştirmek gibi vajen pH’ının değişebileceği durumlardır

Bunun yanında havuz sonrası ıslak mayoyla oturulması veya duş alınmaması gibi durumlarda vajen pH’ını bozarak bu tarz enfeksiyonlara ve dolayısıyla vajinal kaşıntılara sebep olurlar.

Gebelikten korunma amaçlı köpük kullanımı

Aşırı temizlik (sabun kullanımı cildi bozabilir) kaşıntıya sebep olabilir

Kıl batıkları (apse ve iltihaba) sebep olabilir

Kılların uzun tutulması

Yetersiz hijyen (ter buharlaştığında biriken maddeler kaşıntı yapabilir)

Vajinal enfeksiyonların en sık (%75)görüleni mantar (vajinal kandidiazis) dır.Her kadın hayatının bir döneminde mutlaka mantar enfeksiyonu geçirmiştir.Daha sonra gelen nedenleri arasında trichomonas yer alır.

Mantar enfeksiyonun belirtileri:

Vaginal mantar enfeksiyonun en önemli belirtisi özellikle geceleri artan,huzursuzluk ve uykusuzluğa neden olan  kaşıntıdır.Kaşıntı özellikle sıcağın etkisi ile artar.Bu kaşıntıya dış genital organlarda yanma hissi de katılır.İdrar yaparken yanma olur.Cinsel temasta da yanma ve ağrı olur.Bu nedenle kadınlar cinsel temastan kaçınır.Sıklıkla beyaz renkli bir akıntı(bazen peynirimsi kütleler halinde) vardır.Kokusuzdur.Eğer koku varsa mantara eşlik eden bir başka enfeksiyonda söz konusudur.

Trichomonas ta ise sarı yeşil renkli,kokulu bir akıntı olur.

Vajinal kaşıntının sebebi nasıl teşhis edilir?

Mantar teşhisi vajinal muayene ile konur muayenede vajinadaki mantar plakları görülmesi yeterlidir .Gerekirse vajinal smear alınarak teşhis doğrulanır.

Aslında akıntının tipi teşhisin konmasında en önemli yardımcıdır.

Vaginal kandida (mantar) hastalığında akıntı peynirimsi, kesik süt gibi beyaza yakın renktedir,sümük gibi yapışkandır,kokusuzdur.

Trikomonsa bağlı akıntı yeşilimsidir,yapışkandır ve kötü kokuludur.

Seyrek görülen bölge kanserlerinde akıntı değil daha çok yara vardır ve teşhiste yaradan alınan biopsiyle kesinleştirlir.

Akıntının tipi. rengi ,mantar ve trichomanasa uymuyorsa mutlaka uzman doktor tarafından muayene edilmeli ,kesin tanıya gidilmelidir.

Share