Egzama İlacı

Egzama adından da anlaşılacağı üzere daha derinin yapısal değişimidir, cildin daha yağlı olduğu bölgelerde egzama olması daha sıktır ancak vücudun her yerinde görülebilir. Aslında alerji ve tahriş sebebiyle oluşan egzamadan farklı bir durumdur ama alerjik reaksiyon gibi göründüğü için yağlı egzama denmiştir. Tedavisinde alerjik reaksiyonlarda da kullanılan maddeler kullanılsa da tedavisi farklı bir şekilde yapılır.

Kremle Tedavi

Alerjik reaksiyonlarda daha çok hap şeklinde ilaç kullanılırken egzama krem , merhem, losyon ve solüsyonlarla tedavi edilir. Farklı formda olduğu gibi içerikleri de farklı olabilmektedir. Kullanılacak ilacın formu daha çok hastalığın bulunduğu yere göre değişir.

Egzama için krem daha çok saçsız bölgeler için üretilir. Yüz, vücut, kulak gibi alanlarda daha çok merhem ve krem formları tercih edilirken, saç, sakal, kaş gibi kıllı bölgelerde losyon ve solüsyonlar tercih edilir. Bunların arasındaki fark şöyledir; merhem ve kremler koyu kıvamlıdır, losyonlar ve solüsyonlar daha sıvı kıvamlıdır.

Saçlı deri dışındaki yağlı egzama için kortizonlu merhemler veya bitkisel kortizon (fito steroid) içeren merhemler kullanılmaktadır. Diğer katkı maddeleri benzer olsa da bitkisel kortizon içeren merhemler yan etki yapmamaları avantajı sebebiyle tercih edilebilir.

Saçlı derideki yağlı egzama krem değil solüsyonlarla tedavi edilir deride olduğu gibi kafa derisinde de kortizonlu ve bitkisel kortizon içeren losyon veya solüsyonlar kullanılır. Bitkisel kortizon olarak en fazla kullanılan hammadde meyan kökü extraktıdır ve tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır.

Bitkisel kortizonların tercih edilmesinin en önemli sebebi kortizonun deride incelme, kızarma, kılcal damar oluşması gibi uzun süre kullanımda kalıcı olan yan etkileridir. Kortizon içeren kremler 3-5 günden daha uzun süre kullanılmazken bitkisel kortizonlar uzun süre deride incelme, kızarma, kılcal damar oluşması gibi yan etki yaşanmadan kullanılabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir