Kaşıntı Nedir?

Kaşıntı, düştüğümüzde yaralanmalara bağlı oluşan ağrı, enfeksiyon hastalıklarındaki ateş gibi vücudun verdiği bir belirti ve savunma mekanizmasıdır. Hastalıklara karşı ciltte ortaya çıkan bir tür tepkidir. Kaşıntı vücudun herhangi bir yerinde veya tümünde böcek dolaşıyormuş gibi yanma, batma hissinin olmasıdır.

Normalde organizmada var olan bir hastalığın cilde yansımasıdır. Çoğu zaman kaşınarak rahatlama sağlansa da asıl temelde kaşıntıya neden olan hastalığın tedavisinin yapılması gerekir.
Kaşıntı bir hastalık değildir ,vücutta var olan bir hastalığın belirtisidir. Birçok hastalık kaşıntıya neden olabilir.
Oluş nedenine göre asıl reaksiyon yapan hastalık farklıdır; mesela sarılıkta ciltte safra asitlerinin birikmesi kaşıntıya neden olurken, suçiçeğinde, böcek sokmalarında çok farklı nedenlerle ortaya çıkan bir savunma reaksiyonudur.
Kaşıntı yanlış liflenme gibi çok basit bir sebeple oluşabileceği gibi pankreas kanserine bağlı sarılık gibi ciddi bir nedenle, tüketilen besin ve kullanılan kozmetiklere karşı oluşan alerjide kaşıntıya neden olabilir. Bu yüzden kaşıntı ciddiye alınması gereken bir klinik belirtidir.

Kaynak: Kaşıntı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir