Koltuk Altında Egzama Olur mu?

İnsan vücudunun en yağlı bölgelerinden biride olan koltuk altıdır. Yapısı gereği ter salgısı da diğer bölgelerden çok farklıdır. Koltuk altı ter salgısı diğer vücut alanlarından farklı olarak yağ ve özellikle protein açısından zengindir. Protein içermesi sebebiyle ter kokusunun en belirgin olduğu yerdir.

Koltukaltı egzamalarının en sık bulgusu kaşıntı ve kızarıklıktır. Bunlara ek olarak, çabuk tahriş olma, banyodan sonra erken dönemde koku başlaması, konunun alışık olunandan fazla olması, daha sık bir şekilde kıl dibi iltihabı ve buna bağlı apse (hidradenitis süpürativa) görülmesi, terin fazla olması, elbisede daha fazla leke oluşması görülebilen diğer şikayetlerdir.

Tüm bu şikayetler varsa akla koltuk altı egzaması ( yağlı egzama,seboroik dermatit) akla gelmelidir.

Koltuk altında egzamanın sebepleri, genellikle net bir sebep bulunamaz ama şunlar suçlanır

  • Koku giderici ürün kullanımı
  • Vücut jelleri
  • sabun
  • Aşırı terleme
  • Ter azaltıcı pudra içeren ürünler
  • Vücudun kendi kendine yaptığı reaksiyon (otoimmün hastalık)

Koltuk Altı Egzaması

Koltuk altı egzaması tedavisi

Diğer vücut bölgesindekilere benzer şekilde tedavi edilir, ilk akla gelen ilaç kortizonlu merhemlerdir ancak kortizonlu merhemler yan etkisi olan ilaçlarıdır ve uzun süre kullanılmazlar. Kortizonun uzun süre kullanılması ciltte incelme ve zafiyet oluşturur. Bu sebeple tercihen bitkisel kortizon (meyan kökü extractı) içeren merhemler tercih edilmelidir. Bitkisel kortizona ek olarak cildi yatıştırıcı, kaşıntıyı azaltıcı ve mikrop öldürücü maddelrinde olması sorunun daha çabuk çözümlenmesini sağlar.

Koltuk altı egzamasında temizlik

Hastalığın arttığı dönemlerde kıllar kökünden değil mümkünse elektrikli makineyle üstten keserek alınmalıdır, kıl dökücü kremler ciddi tahriş yapabilir, jilet yaralanmaya sebep olabilir ağda ise iltihap riskini artırır. Günlük temizlikte doğal sabun tercih edilmeli, şikayetleri artırıyorsa sabun değişikliğine gidilmelidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir