Kulak içi yağlı egzama

Kulak deliği yağlı egzamanın sık görüldüğü yerlerdendir. Kulak kepçesi arkası ve özellikle kulak deliği vücudun en yağlı bölgelerindendir. Diğer tüm yağlı ve kıllı vücut bölgeleri gibi kulak yolu denilen kulak deliğinde de seboreik dermatit ( yağlı egzama ) görülebilir. Özellikle bebeklerde daha sık rastlanır.

Saçlı deri ve diğer kıllı bölgelerde seboreik dermatitin sebebi % 60-80 civarında mantar (malessezia furfur – pitrosporum ovale) iken kılsız yada az kıllı bölgelerde mantar görülme sıklığı daha azdır ve mantarlar suçlanmadığı ve mantar ilaçları etkili olmaz.

Kulak EgzamasıKulak içinde yağlı egzama dar alanda olması sebebiyle kaşınması zor bir yerdir ve kaşıntı hissini gidermek te zor olur. yolu da kısmen kıllı oluğu için mantar görülme ihtimali diğer kepçe ve arkası gibi alanlardan daha fazla olabilir ve ilaç uygulama zorluğu sebebiyle tedavisi de sıkıntılı olabilir.

 

Kulakta egzama neden olur

Diğer bölgede oluşan dermatit benzeri sebeplerle olur, alerji veya tahriş yapabilen temizlik veya kozmetik ürünleri, toz, çeşitli gıdalar sebep olabilir. Kişisel özelliklerde sebepler arasındadır.

Kulak içi  egzama tedavisi

Kulakta yağlı egzama varsa genellikle saçlı bölgede de olur ikisinin tedavisi farklı ilaçlarla yapılır,saçlı bölgedeki için %1 climbazol içeren şampuanlar yanı sıra kortizon içeren solüsyonlar veya bitkisel kortizon olarak bilinen meyan kökü özütü içeren solüsyonlar kullanılırken kulak yolundaki hastalık için kortizonlu merhemler veya bunların yan etkisi olduğu için kortizon içermeyen merhemler tercih kulakta egzama için ilaçedilir. Aslında tüm seboreik dermatit hastalıkları için kortizonlu ürünler yerine bitkisel kortizon içeren ürünler tercih edilmelidir çünkü kortizonlar yan etkisi yüksek ilaçlardır. Kulak içi veya arkasında diğer tüm egzamalar gibi tedavi edilebilir bir hastalıktır, tekrarlama eğilimi olsa da yeniden başarıyla tedavi edilebilir. Tedavinin en önemli parçalarından biri de sebebin ortaya konması ve önlem alınmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir