Pruzon Satın Al Pruzon Müşteri Hizmetleri

Makatta Kaşıntı Nedenleri

Anal bölge kaşıntısı nedenleri olarak bir çok şey sayılabilir ama genellikle kesin sebep net bir şekilde belirlenemez.Hastanın kendisi bu sebepleri zamanla tespit etmeye çalışır ve hayatından çıkarır.

Anüs kaşınması sebebinin muayene ve tahlil yapılarak kesinleştirildiği iki durum vardır biri makat çatlağı diğeri dışkı parazitleridir,dışkı parazitlerinden en sık görüleni kıl kurdudur.Ülkemizde temiz su kullanımı arttığı ve hijyen kuralları daha yaygın bir şekilde uygulandığı için kıl kurdu hastalığı giderek daha az görülmektedir.Altyapı sorunlarının devam ettiği varoşlarda daha sık görülür.Anal kaşıntılar arasında en az görülen sebep kıl kurdu denilebilir.

Makatta kaşıntı yapan sebepler sıklık sırasına göre şu şekilde sıralanabilir;

*Bölgenin aşırı temizliği;Sabun gibi temizlik maddelerinin sık kullanılması makat bölgesinin kendini koruyan tabakasını temizlediği için cilt elastikiyetini ve korunma yeteneğini kaybettiği için kaşınmaya sebep olabilir.Bu sebeple mümkün olduğunca temizlik sadece duru suyla temizlik yapılmalıdır.

*Anüs bölgesinin nemi;Banyo ve tuvaletten sonra makat bölgesinin kurutulmaması nemin uzun süre kalmasına ve cildin hassaslaşmasına sebep olabilir ,her temizlikten sonra net bir şekilde kurulama yapılmalıdır.Hatta salgı fazlaysa araya bir parça tuvalet kağıdı konmalıdır.

*Kimyasal içeren ıslak mendil kullanımı;Değişik kimyasal maddeler içeren ıslak mendiller alerji benzeri reaksiyona sebep olabilir.Kullanılmaması daha doğru olur.

*Gıdalar;Turşu,patlıcan,domates,acı veya diğer baharatlar,çikolata ve kahve kişide bölgesel hassasiyete neden olabilir.Tespit edilen bu gıdalar tüketilmemelidir.

*Dış hemoroid;büyük dış hemoroidler sürtünmeye ve az havalanmaya sebep olduğundan kaşıntı yapabilir.Dış hemoroid varsa tevdi ettirilmelidir.

*Dar pantolon;Elastiki iç çamaşır ve dar pantolon bölge havalanmasını azaltarak nem ve aşırı sürtünme sonucu cildi rahatsız edebilir.

*Sentetik kıyafetler;Jarse ve benzeri sentetik iç çamaşırlar cildi tahriş edebilir,pamuk veya keten iç çamaşır giyilmeli.

*Kadın bağı;Birçok kadın pedini iç yüzeyi sentetiktir ve cildi hassaslaştırabilir,pamuk iç yüzeyliler tercih edilmelidir

*Şişmanlık;Aşırı kiloda kalçaların birbirine çok sürtünmesi ve kalça aralarının havalanamaması bölgenin ıslanmasına ve tahrişine neden olur.Bu sebeple kilo verilmelidir.

*Yetersiz anal temizlik;Dışkılama sonrası yeterli temizlik yapılmazsa dışkı içindeki safra asitleri cildi yakarak tahriş eder.

*Kalitesiz tuvalet kağıdı;toplama kağıttan üretilen ucuz tuvalet kağıtları kimyasal içerebilirve sert olabilir.

*Parazitler;Barsak parazitlerinden özellikle kıl kurdu kaşınma yapabileceğinden tedavisi yapılmalıdır.

Makat kaşınması olan kişi öncelikle olabilecek bu sebepleri düzeltmeli buna ek olarak kaşıntının daha çabuk gerilemesi için kaşıntı önleyici ve cildi rahatlatıcı pomad kullanmalıdır.Kortizonlu merhemler de kullanılabilir ancak yan etkileri fazladır.Kortizonlu kremler bilindiği gibi ciltte geri dönüşümsüz hastalıklara sebep olabilmektedir.Tedavi önerileri düzelinceye kadar devam edilmeli ve tekrar ortaya çıkmasını engellemek için kaşıntı yapabilecek sebeplerden uzak durulmalıdır.

 

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pruzon © 2017