Pruzon Satın Al Pruzon Müşteri Hizmetleri

Makatta Kaşıntısı Yapan Gıdalar

Makat kaşıntısına sebep olabilen yiyecekler

Makata kaşıntı yapabilen sebeplerden bir gurubuda gıdalardır.Bu gıdalar tüketen herkeste kaşıntıya sebep olmaz önemli olan kişisel hassasiyettir.Gıdaların direk etkisi yanında alerji benzeri reaksiyonda soruna sebep olabilmektedir.

Makat kaşıntısı olan kişi bölgesel olarak uygulanan merhem ve kremlere ek olarak kaşıntı sebebi olabilecek bu gıdaları diyetinden çıkarmalı ve zamanla yeniden yemelidir.Yediği gıdalardan kaşıntı sebebi olduğunu tesbit ettiği gıdayı diyetinden çıkarmalı ve bir daha tüketmemelidir.

Sıklık sırasına göre makat kaşıntısına sebep olan gıdalar

-Turşu (ne turşusu olduğu önemli değildir daha çok mayalanma ve sirkeye bağlıdır)

-Patlıcan (içeriğindeki asit yapısındaki maddeye bağlıdır ne şekilde pişirildiği önemsizdir)

-Domates (patlıcan gibi asit içerir her şekilde rahatsız edebilir salatası daha çok rahatsız edebilir).Domateste görülebilen bu durum domates salçası için geçerli değildir.Özellikle çiğ domates yenmesi hainde kaşıntı olması daha sık rastlanan durumdur.

-Acı;direk rahatsız edici olarak yanma hissi yapar ve kaşıntı yapabilir.

-Baharatlar;yoğun baharatlı beslenenlerde daha sık makat kaşıntısı görülür.

-Mayalı içecekler;bazı kişiler bira ve şarap içtiğinde makat kaşıntısının arttığını ifade eder.

Hangi gıdanın kaşıntıya sebep olduğunu kişi kendi bulmaya çalışmalıdır,sayılan gıdaların hepsi kaşıntı yapmaz biri veya ikisi yapabilir bu sebeple tüm bu gıdaları diyetten çıkarmak gereksizdir.

Özellikle gece artan makat kaşıntıları akla kıl kurdu olabileceğini getirir.Kıl kurdu tedavisi aile boyu yapılması gerektiğinden kesin teşhis için dışkı tahlili yaptırmalı varsa kıl kurdu tedavisi yaptırmalıdır.

Makat kaşıntısı sebebi olarak gıdaları diyetten çıkarmadan önce aşırı temizlik,makat bölgesinin kurutulmaması,dar kıyafet,aşırı kilo gibi olabilecek diğer nedenler ortadan kaldırılmalıdır.

 

 

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pruzon © 2017