Pruzon Satın Al Pruzon Müşteri Hizmetleri

Pişik Nedeni

 Pişik

Pişik, vücudumuzun kıvrımlı yerlerinde derinin birbirine sürtünmesi ile başlayan ,sürtünmenin yanı sıra bu kapalı vücut alanlarında ısı, nem ve terin neden olduğu lokal tahrişle kendini gösteren bir deri hastalığıdır.Dikkat edilmezse hemen bakteri ve mantarlar da olaya katılırlar.

Pişik denilince hemen aklımıza bebekler gelsede her yaş grubunda görülebilen bir sorundur.Yetişkinlerde pişik genellikle cildin kıvrımlı olduğu yerlerde; kalçaların arasında ve anüse yakın bölgelerde,meme altlarında olur,daha seyrek olarak kasıklarda,koltuk altında ve kuyruk sokumunda da görülebilir.

Pişik ( diaper dermatiti ) Nedenleri

-Makat bölgesinin aşırı temizliği;

-Makat bölgesinin ıslaklığı;

-Kimyasal madde içeren mendil kullanımı;

-Turşu,patlıcan,domates,acı ve diğer baharatlar kişide bölgesel hassasiyete neden olabilir.

-Dış basur

-Dar kıyafet

-Sentetik iç çamaşırlar

-Kadın bağı

-Aşırı kilo

-Yetersiz temizlik;Dışkılama sonrası yeterli temizlik yapılmazsa dışkı içindeki safra asitleri cildi yakarak tahriş eder.

-Kalitesiz tuvalet kağıdı kullanımı.

-Bölgenin nemli bırakılması

-Naylon çorap giyenlerde parmak aralarında terlemeye bağlı

-Sert kumaşların cildi tahriş etmesiyle

Çocuklarda görülen pişik nedenleri

Çocuklarda görülen pişiğin sebepleri ve tedavisi daha farklıdır.Genellikle anal ve genital bölgenin uzun süre idrar veya dışkıya maruz kalması nedeniyle oluşur,aynı zamanda bebeğin hassas cildine sürünen bebek bezinin neden olduğu sürtünme ek bir tahrişe neden olur,bezin uzun süre kalması da havalanmayı engelleyeceği için yine pişiğe neden olur. Yaz aylarında aşırı terlemeden kaynaklanır.Fazla kilo ve deterjanlı ıslak mendil kullanımı da pişik sebepleri arasında sayılabilir.İyi durulanmayan kumaş bebek bezlerindeki çamaşır deterjanı kalıntıları da pişik oluşumuna katkıda bulunur. Eğer tedbir alınmazsa pişikler çok kısa sürede açık yara haline dönüşüp enfekte olabilir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pruzon © 2017