Pruzon Satın Al Pruzon Müşteri Hizmetleri

Pişik Tedavisi

Pişik tedavisi iki amaç vardır: Birincisi pişiğin meydana gelmesini önlemek, ikincisi de pişiğin iyileşmesi ve enfeksiyona engel olmaktır. Pişiğin meydana gelmesini önlemek için, gerek bebeklerde, gerekse büyüklerde sentetik çamaşır kullanılmasını önlemelidir.

Yetişkin insanlarda pişik daha çok yaz aylarında ortaya çıkan kaşıntı,ıslaklı,kaşımayla ortaya çıkan acı şeklinde seyreden bir hastalıktır.Her ortamda kaşıyarak rahatlanamadığı için hastaya ciddi sıkıntı verebilmektedir.

Yaz aylarında olması akla aşırı terlemeyi getirse de yetişkin pişiklerinde bir çok sebep sayılabilir ve tedaviye bu sebeplerin ortadan kaldırılmasıyla başlanmalıdır.

Yetişkinlerde  pişiği önleme yolları

-Makat bölgesinin aşırı temizliğinden sakınılmalıdır çünkü bölgenin kendi salgısının koruyuculuğu vardır.

-Makat bölgesinin ıslaklığı,ıslaklık mutlaka uygun tuvalet kağıdı ve pamuklu bir bezle kuru tutulmalıdır.Eğer ıslaklık sürekli oluyorsa makat bölgesine pamuklu küçük bir bez konulabilir.

-Bölge temizliğinde kimyasal içeren mendil kullanımından kaçınılmalı

-Turşu,patlıcan,domates,acı ve diğer baharatlar kişide bölgesel hassasiyete neden olabilir,kişi bunları tespit etmişse bu yiyeceklerden uzak durmalıdır

-Dış basurlar tedavi edilmeli.

-Dar kıyafetler hem sürtünmeye neden olduğu hemde havalanmaya engel olduğu için giyilmemeli

-Sentetik iç çamaşırlar hem bölgenin terini,nemini emmediği  ve havalanmayı sağlamadığı için tercih edilmemeli

-Kadın bağı seçiminde pamuk yüzeyli olanlar tercih edilmeli ve uygun sıklıkta değiştirilmeli

-Aşırı kilo sadece makat bölgesinde değil vücudun pek çok yerinde katlanma ve sarkmalara bağlı cilt yüzeylerinin birbiri ile teması ,sürtünme,ter nedeni ile pişik oluşacaktır.Pişiği önlemek için kilo verilmelidir

-Yetersiz temizlik;Dışkılama sonrası yeterli temizlik yapılmazsa dışkı içindeki safra asitleri cildi yakarak tahriş eder.Bu yüzden anüs ve çevresi dışkılamadan sonra uygun şekilde temizlenmeli

-Kalitesiz tuvalet kağıdı kullanımından kaçınılmalı tuvalet kağıdı yerine pamuklu bez kullanmak daha ekonomik olacaktır..

-Bölgenin nemli kalması mutlaka önlenmeli

Tedavide sebep olabilecek bu etkenler ortadan kaldırılmasına rağmen pişik devam ediyorsa ilgili uzmana muayene olup kortizonlu kremler yada pomatlar kullanılmalıdır.Kortizonlu ilaçların ciddi yan etkileri olduğu için kısa süre kullanılmalıdır.

Tedaviyle düzelen pişik yeniden ortaya çıkarsa sebepler yeniden gözden geçirilmeli ve ortadan kaldırılmalıdır.

Çocuklarda görülen pişiğin sebepleri ve tedavisi daha farklı dır.Genellikle idrar veya dışkının uzun süre bölgede kalmasıyla oluşur,yaz aylarında aşırı terlemede pişiğe sebep olabilir.

Pişik hakkında daha fazla bilgi için sizlere detaylı bilgi veren bir kaynak tavsiye etmek istiyoruz. Tüm anneler için önemli bilgiler verdiğine inandığımız http://www.pisik.net sitesini kullanabilirsiniz.

 

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pruzon © 2017