Pruzon Kortizon İçermez

Kaşıntının tedavisi genellikle kortizonlu (steroidle) merhemler veya antihistaminik içeren ilaçlarla yapılır. Şikayetlerin kısa sürede düzelmesini sağlasa da özellikle kortizon içeren merhemlerin ciddi yan etkileri vardır. Alerji ilaçlarının daha az yan etkileri vardır. Kortizonlu merhemler uzun süre kullanılmaz. 3-5 günü geçen kullanımlardan sonra şu tür yan etkiler görülebilmektedir.

Bölgesel kortizon kullanımına bağlı gelişebilecek sorunlar:

*Ciltte incelme (atrofi) cilt parşömen kağıdı gibi incelir.

* Akne (sivilce çıkması)

* Strialar (cilt yırtıkları ve çatlaklar)

* Telenjektazi (kılcal damarlarda genişleme olur ve görünmeyen damarlar görünür hale gelir)

* Sekonder enfeksiyon (kortizonlar vücudun mikroplara karşı savunmasını azaltır)

* Sistemik yan etkiler (ciltten emilerek kana geçmesine bağlıdır).

* Morarma (sebebi bilinmemektedir)

* Hipopigmentasyon (cilde rengini veren melananda azalmaya bağlı beyazlaşma)

Pruzon pomat kortizonların bu yan etkilerinden arındırılmıştır. Rahatsız edici herhangi bir yan etki görülmeden kullanılabilir. İçeriğindeki bitkisel aktif bileşenler ve cilt yatıştırıcılar, kaşıntıyı azaltır, kızarıklık, tahriş ve ödem gibi doku reaksiyonlarının oluşmasını engeller. Asıl nedenin ortadan kaldırılması halinde kaşıntı bir daha olmamak üzere düzelir.

Önlenemez sebepler olması halinde kaşıntı tekrar ortaya çıkabilir. Bu durumda Pruzon pomad tekrar kullanılabilir. Örnek vermek gerekirse genital kaşıntıya sebep olan mantar tedavisiyle birlikte 2-3 gün Pruzon kullanmak kaşıntının hemen düzelmesini sağlar. Mantarda tedavi edilmiş olacağı için tekrar kaşıntı olmaz ama şişmanlığa bağlı olarak gelişen makat kaşıntısında hasta kilo veremezse kaşıntı yeniden başlayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir