Pruzon Nedir?

Pruzon dört farklı etken maddenin bulunduğu merhem yapısında bir üründür.Kullanılan maddeler cildi tahriş etmeyecek ve en etkili oranlarda kullanılmıştır.Maddelerin ortak etkili alanları olduğu gibi farklı etkileri de vardır.

Bir çok üründe farklı yoğunluklarda kullanılan aktif maddeler ve etkileri şu şekildedir;

Kalamin;

En sık kullanım alanı cilt pişikleridir,gerek bebeklerde gerekse yatalak hastaların makatı civarında görülen bir tür cilt tahrişidir.Pişikte kullanılan kortizonlu kremler kadar iyileştirici,pudra kadar rahatlatıcı etkileri yanında pişikte sık görülen mantarında düzelmesini sağlar.Pişik yanı sıra böcek sokmasında ve su çiçeğinde doku reaksiyonunu ve kaşıntıyı azaltmaktadır.

Çinko oksit;

Pişik ve yara üzerinde koruyucu bir tabak oluşturmaktadır.En sık kullanım yeri bebek pişikleridir.Mikrop öldürücü etkisi de olduğu için yara ve yanık bakımında yaygın şekilde kullanılmaktadır.

Glycyrrhiza glabre (meyan kökü özütü);

Fitosteroid de denilen bitkisel kortizondur. Ödem azaltıcı etkisi ve kurdeşen (alerji) benzeri cilt rahatsızlıklarında kortizona eşdeğer etki yapar.Kortizonlu merhemlerin kullanıldığı her yerde kullanılabilir ama kortizonda görülen yan etkiler yaşanmaz. Kortizonlu merhemlerin ara vermeden 4-5 günden fazla kullanılmaması önerilirken pruzon merhem daha uzun süre yan etki yaşamadan güvenle kullanılabilir.

Melaleuca alternifolia (TTO, Tea tree oil, çay ağacı yağı) ;

Avusturalyada yaşayan bir ağçtan elde edilir.Mantar, bakteri ve virüslü cilt lezyonlarında kullanılır.Mantar üzerindeki etkisinin mantar ilaçları kadar, bakteriler üzerindeki etkisinin antibiotikler kadar olduğu yönünde yüzlerce bilimsel çalışma yapılmıştır.

Prozon pomat dört farklı etken madde içeren sınıfının tek ürünüdür.

İçeğindeki aktif bileşenlerin oranı şu şekildedir.

Kalamin % 4

Melaleuca alternifolia (TTO,Tea tree oil,çay ağacı yağı) % 1

Çinko oksit % 5

Glycyrrhiza glabre (Meyan kökü extractı) % 1

Dolgu maddesi olarak vazelin ve lanolin içermektedir.

Pruzon pomat sadece eczanelerde ve üretici resmi internet sitesinde satılmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir