Yağlı Egzama Nedir?

Egzama çeşitli sebeplerle ortaya çıkan bir tür cilt reaksiyonudur. Hayati önemi olmasa da hem estetik olarak sorun teşkil edip, hemde kaşıntı ve diğer şikayetler hastaları rahatsız eder. Erişkin makat kaşıntılarının önemli bir kısmı egzama kaynaklıdır.

Yüzde Egzama

Egzama Neden Olur?
Çeşitli maddelere (sabun, bulaşık deterjanı vs) ve gıdalara (çilek, kuru yemiş, baharatlar vs) karşı alerji şeklinde ortaya çıkan atopik dermatit en sık görülenidir, 2. sırada vücudun yağ salgısının fazla olduğu yerlerde ve kıllı bölgelerde görülen yağlı egzamadır.

Klinik bulgular

  • Kızarıklık
  • İltihaplı görünüm
  • Kaşıntı
  • Islaklık hissi
  • Kıllı bölgelerde kepeklenme
  • Sivilcede artış
  • Sık enfeksiyon

Yağlı Egzama Tedavisi Nasıl Olur?
Önemli olan şikayetlerin ve görselliğin düzeltilmesidir. Yaygın olarak kortizonlu merhemler kullanılır, ancak kortizonlu merhemler uzun süre kullanıldığında çeşitli yan etkilere sebep olması sebebiyle bitkisel kortizonlar ve diğer cilt yatıştırıcılar tercih edilmelidir. Bitkisel kortizon (fitosteroid) dendiğinde akla gelen ilk ürün meyan kökü extractı olup, yaygın olarak kullanılmaktadır. Bitkisel kortizonlar diğer kortizonların yaptığı yan etkilere (ciltte incelme, kilo artışı vs) sebep olmayıp, güvenle kullanılabilirler. Bunun dışında çinko oxit cilt rahatlatıcı olarak, mikrop öldürücü olarak ise kalamin ve TTO (Tea Tree Oil- çay ağacı yağı) kullanılır.

Tüm bunlara ek olarak sebep bulunabiliyorsa ortadan kaldırılmalıdır. Yağlı egzamada (seboreik dermatit- seborrheic dermatitis) genellikle sebep bulunamadığından direk tedavi başlanır. Stres başlatıcı ve ilerletici etkilere sahip olduğundan stresle mücadele edilmelidir

Egzama Tekrarlama Riski Olan Bir Hastalıktır
Sebep bulunup ortadan kaldırılabilirse tekrarlamaz. Ama seboreik dermatit gibi sebebi bulunamadığında tekrarlaması durumunda tedavi yeniden başlanır. Yağlı egzama tedavisinde özellikle Pruzon hekimler tarafından tavsiye edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir